Як вибрати кондиціонер?
З кожним роком літо стає все спекотнішим, а зима холоднішою, змушуючи задуматися про придбання хорошого кондиціонера. Існує величезна різноманітність моделей різної конфігурації, з функціями іонізування чи подачі чистого повітря, з детектором присутності та нічним режимом. Також вони здатні не лише охолоджувати, а й опалювати приміщення. Ми допоможемо розібратися у виборі відповідного кондиціонера.
Пристрій та принцип роботи кондиціонера
Хоча за модифікацією кондиціонери можуть відрізнятися, їх внутрішні комплектуючі приблизно однакові:
- Зовнішній блок – компресор, трубки з рідким та газоподібним фреоном, вентилятор, фільтр, 4-х ходовий клапан та виведення конденсату.
- Внутрішній блок – плата управління, фільтри, вентилятор, випарник та трубки з фреоном.
Принцип роботи пристрою (режим охолодження) полягає в наступних етапах: газоподібний холодоагент (фреон) надходить у компресор, де за допомогою підвищення тиску він нагрівається. Після цього він переміщається в конденсатор, де речовина перетворюється на рідкий стан. Терморегулюючий вентиль, який потрапляє рідкий фреон, змінює тиск, змушуючи речовину кипіти. Доходячи до випарника речовина зазнає зміни тиску, що змушує його перетворюватися на пару. Пара відбирає тепло з кімнати, а всередину надходить холодне повітря.
Робота агрегату в режимі охолодження |
У режимі обігріву 4-х ходовий клапан змінює положення та фреон починає текти у зворотному напрямку. Тепер внутрішній блок забирає холодне повітря із приміщення та віддає тепле.
Робота агрегату в режимі обігріву |
Спосіб монтажу кондиціонера
При виборі потрібної моделі варто звернути увагу на конструктивні особливості:
- Віконні. Це моноблочна система, яка монтується безпосередньо у віконний блок. Недоліком пристрою є те, що під нього необхідно окремо замовляти відповідне вікно, а також створює чималий шум у приміщенні. Віконні моделі найбільше підходять для виробничих приміщень, де люди бувають рідко.
Віконна конструкція |
- Підлога. Складаються із двох блоків, один із яких ставиться на підлогу в кімнаті, а інший монтується за вікном на вулиці. Мінусом моделей для підлоги є те, що вони займають чимало місця в приміщенні. Також деякі користувачі скаржаться, що при роботі сильно тягне по ногах, що шкідливо для здоров’я. З плюсів можна відзначити гарний розподіл холодного або гарячого повітря по приміщенню.
- Мобільні. Моноблоки зазвичай мають один або два патрубки для забору холодного та викиду гарячого повітря, які виводяться у кватирку. Вони легко встановлюються однією людиною, і для цього не потрібно мати особливих навичок. Перевагою мобільних пристроїв є можливість використання у будь-якій кімнаті будинку, навіть можна брати на дачу. Але як і віконні вони лунають чималий шум.
Підлогова конструкція |
- Касетні (стельові). Складаються із двох блоків, один з яких монтується безпосередньо в стелю, а інший виводиться назовні. Обдування повітрям відбувається чітко вертикально, за рахунок чого «холодок» рівномірно розподіляється по приміщенню. Така конструкція зручна для офісних приміщень, де робочі місця розділені перегородками, що не сягають стелі. Також касетні агрегати є чудовим рішенням для великих магазинів та супермаркетів. Потужні моделі стельового типу здатні обслужити понад 100 м2.
Стельова конструкція |
- Настінні. Це найбільш популярний тип кондиціювання пристроїв, які застосовують для монтажу в квартирі. Внутрішній блок закріплюється на стіну у приміщенні, а зовнішній – за вікном. Настінні моделі характеризуються низьким рівнем шуму, гарним охолодженням приміщення та безліччю додаткових функцій, що регулюються за допомогою пульта. Для цього типу існують мультисистеми, які складаються з кількох внутрішніх блоків та одного зовнішнього (як показано на рис. Нижче). Вони зручні, коли потрібно встановити кондиціонер у дві кімнати одночасно.
Настінна мультисистема |
Додаткові функції кондиціонерів
Вибір відповідного кондиціонера визначають також низку корисних функцій для щоденного застосування:
- Інверторне регулювання температури. Ця функція дозволяє автоматично підтримувати задану в системі температуру, змінюючи потужність компресора. Завдяки цьому компресору не потрібно постійно вмикатися/вимикатися, що продовжує термін його служби. Інверторна модель зручна, коли необхідно, щоб кондиціонер працював тривалий час без відключення (наприклад, у кафе з ранку до півночі). Також інвертор дозволяє заощаджувати електроенергію, працюючи на підтримку охолодження або опалення. У разі вибору інверторної моделі звертайте на коефіцієнти SEER та SCOP. Вони показують співвідношення віддачі тепла/холоду до електричної потужності пристрою. Наприклад, якщо SCOP становить 5.1, це означає, що кондиціонер віддає 5.1 кВт/год тепла при споживанні 1 кВт/год електроенергії. Таким чином, що вище коефіцієнти SEER і SCOP, то економніший кондиціонер. Варто відзначити, що при сильних морозах коефіцієнт тепловіддачі знижується.
- Іонізація повітря. Деякі моделі оснащуються іонізатором, який виробляє негативно заряджені іони, насичуючи ними повітря в приміщенні. Таке повітря корисне для дихальних шляхів людини. Варто зазначити, що сам кондиціонер дещо осушує повітря, що сприяє виникненню сприятливого середовища для розвитку шкідливих бактерій. У цьому випадку варто додатково скористатися зволожувачем повітря. У цій статті ви можете прочитати про те, як вибрати зволожувач повітря.
- Нічний режим. Агрегати з такою функцією оснащені спеціальним регулятором, який відповідає за підтримку оптимальної температури протягом усієї ночі. При цьому вентилятор у внутрішньому блоці знижує оберти, зменшуючи шум. Хоча в більшості регіонів країн СНД ночі влітку досить прохолодні і потреби роботи кондиціонера немає, але в особливо спекотні дні нічний режим може стати справжнім порятунком.
А також додаткові, але не менш корисні фішки пристроїв:
- Керування смартфоном. Пристрої оснащуються Wi-Fi датчиком та ІЧ портом. За допомогою спеціальної програми (скачується в Play Market або App Store) можна здійснювати керування кондиціонером смартфоном на базі Android або iOS. Зверніть увагу, що для коректної роботи необхідний смартфон із ІЧ портом, інакше нічого не вийде.
- Сенсор присутності. ДДатчик запускає агрегат тільки в тому випадку, коли в приміщенні знаходиться людина. Дуже зручна річ, що дозволяє значно економити електроенергію, тому що без людини пристрій переходить в режим очікування. Однак є у цієї функції і мінус: заходячи до кімнати після довгої відсутності, доводиться чекати, доки вона охолоне.
- Подання свіжого повітря. При запуску цієї функції агрегат вентилює повітря в приміщенні, видуючи його на вулицю і забираючи звідти свіжий кисень. Завдяки цьому створюються комфортніші умови знаходження в кімнаті. Також пропадає необхідність час від часу відчиняти вікна для провітрювання приміщення. Однак такі моделі досить дорогі, і ціна на них починається від 200 доларів. Також потрібно додатково робити отвір для подачі свіжого повітря, що ускладнює монтаж агрегату.
- Обігрів. Переважна більшість пристроїв здатна працювати на обігрів приміщення, що дуже зручно взимку. Витрата деяких інверторних моделей у цьому режимі менша, ніж у більшості конвекторів (за відсутності щілин та утеплених стін).
Розрахунок потужності кондиціонера
Розрахунок потужності кондиціонера (ступеня охолодження) проводиться за такою формулою:
X = X1+X2+X3, где X1 — це теплоприток від об’єму всієї кімнати, X2 — це теплоприток від людини і X3 — це теплоприток від побутових приладів, що працюють.
X1 = S*H*Q/1000, где S — площа квартири, Н – висота, Q – коефіцієнт для сонячної сторони, рівний 40.
X2 однієї людини становить 0.1 кВт, а теплоприплив комп’ютера дорівнює 0.3 кВт.
Припустимо, нам необхідно підібрати пристрій для приміщення площею 20 м2 та висотою стелі 2.7 м, з одним мешканцем та одним працюючим комп’ютером. Тоді розрахунок буде наступним:
X (потужність кондиціонера) = 20 * 2.7 * 40/1000 + 0.1 + 0.3 = 2.56 кВт. Таким чином, нам необхідний пристрій потужністю від 2.56 кВт і вище. І хоча на всіх моделях пишеться оброблювана площа, важливо пам’ятати, що кількість людей і електроприладів, що працюють, в приміщенні може збільшитися, а значить потрібно купувати з 15% запасом потужності.
Висновок
Для квартир розміром трохи більше 30 м2 підійдуть спліт-системи до 2 кВт потужністю. Для офісних та виробничих будівель варто придивитися до стельових моделей з потужністю, що відповідає площі приміщення. В інших випадках варто спочатку зробити розрахунки за описаними вище формулами, а потім набувати відповідний за параметрами кондиціонер.
Стаття взята із сайту ek.ua
Добавить комментарий